Mutlu olmak istiyormusunuz ?

İnsan neden mutsuz olur? Bir anda her şey güzelken içimizi kaplayan bir hüzün sarıverir heryerimizi. Sanki dünyanın sonu gelmiş ve hiç birşey yapmama isteği oluşmuş bedenlerimizin içinde. Neden durduk yere mutsuz oluruz ve bunu yenmek için nasıl bir psikoloji içinde olmamız gerekir. Mutlu olmak için yapılması gereken bazı şeyler olabilir. Neden mutsuz oluruz ve nasıl mutlu oluruz. Öncelikle insan durduk yere neden mutsuz olur bunla ilgili biraz sohbet edelim.

İnsan neden mutsuz olur ?

Aslında mutsuz olmak bazen, bile isteye tercih ettiğimiz garip bir durumdur. Bazende durduk yere böyle bir ruh hali içine bürünebiliyoruz. Peki bunu tetikleyen durumlar var mıdır? Evet vardır. Bilimsel araştırmaların bizlere gösterdeği sonuçlara bakacak olursak İnsanlar genel olarak mevsim dönemlerine geçişlerde daha çok bu duruma kapılabiliyorlar. Hiçbirşey yapmama isteği,hayattaki hiç birşey’den zevk almama gibi.

Lakin duruma bakacak olursak, zaten insanların çoğunda böyle şeyler olabiliyormuş, yapacağım birşey yok derseniz yanılıryosunuz. Çünkü mutsuz olmak aslında kendi kendimize yaptığımız bir zulümdür. Bazende bu zulümden zevk almaya çalışıyoruz ne yazıkki. Özellikle 21.yy da sıklaşan bu durumun asıl sebebi ise kendimiz. Yani davranış şekillerimiz,hayattan zevk almaya çalıştığımız şeyler;

Mutlu olmak -İnsan neden mutsuz olur
  • mutluluğu para kazanmada aramak
  • Başkalarının dilinde konuşulma isteği
  • Başkalarının sizi kıskanması ve elle gösterilmek
  • Hep ön planda olmak istenmek
  • Başkalarının yaşantılarına özenmek
  • Kendi hayatınızdan hiç bir zaman memnun olmamak. vb

İnsan, mutluluğu bu tip davranışlar içerisinde ararsa her zaman mutsuz olmaya devam eder. E peki para kazanmak mutluluk getirir diyeceksiniz şimdi. Aslında evet kısmen bir mutluluk getirir, geçici olsada. Fakat bu durum bakış açısına göre değişebilir. Peki mutlu olmak nasıl olur o zaman birazda bu konu hakkında konuşunca herşeyi daha iyi anlayacaksınız.

Mutlu olmak çok basit

Mutlu olmak aslında mutsuz olmaktan çok daha kolay bir durumdur.Bazı yaptığınız yanlış eylemleri yapmayarak mutlu olabilirsiniz.Bu eylemlerden bahsetmeden önce konuyu birazdaha açalım;Mutlu olmak dendiği zaman akla hemen sevinçli bir yüz ifadesi gelir.Yani mutluluk aslında çok basittir yüz ifadenizin tebessümüyle, mutluluğa bir adım atmış oluruz.Hayatımızın merkezine kendinizi alıp.Geri kalan herşeyi hedef olarak belirlememiz lazım.Örneğin para kazanmak mutluluk getirmez (geçici mutluluk getirir).Çünkü herzaman daha fazlasını isteyerek hep bir sıkıntı içinde buluruz kendimizi.Fakat para kazanmayı ,çalışmayı kendimize bir hedef,bir yaşam biçimi olarak görürseniz ona giden bütün adımlar,sizin için çile olmaktan çıkar yaptığınız bütün işlerden hem zevk alıp hem mutlu olabilirsiniz.

Mutlu olmak istiyormusunuz ?

Yani sahip olmadığınız şeylerden dolayı kendinizi mutsuz hissetmenize gerek yok.Sahip olmak istediklerinizi kendinize bir hedef olarak belirleyip bu hedef doğrultusunda mutlu adımlar atabilirsiniz.

Size şöyle bir soru sorsam ;Hiç zorluk çekmeden zengin olmak ister misiniz?Muhtemelen herkes’in cevabı evet olur.Aslında haklısınız ve böyle birşey mümkündür.İnsan ne iş yaparsa yapsın yaptığı işi severek yapıyorsa ve yaptığı işten mutlu oluyorsa zaten para kazanacaktır. Yani hem yaptığınız işten zevk alıp hemde para kazanacaksınız.Hayata hep olumlu bir bakış açısıyla bakın ki mutlu olun.

Başkalarının hayatına takılma

Başkalarının hayatına bakarak,ben niye bu hayata sahip değilim diye kendinize kızmayın sakın. Kendi mutluluğunuza gölge düşürmeyin.Hiç kimsenin hayatı sizin hayatınızdan daha değerli değildir. Siz kendi hayatınızı güzelleştirmeye çalışın.Unutmayın bir eliniz kopsa,o eliniz için bütün dünya sizin olsa,dünyayı gözünüz görmez elinizi geri istersiniz. Yani mutluluğu sahip olduklarınız’da arayın, başka yerde değil.Geri kalanları ise hedef olarak belirleyin.

Boş söylentilere kulak asma

Sizi olumsuz yönde etkileyecek insanların sözlerine kulak asmayın. Hatta mümkünse o tip insanlardan uzak durun. Sizi hep geri çekmeye çalışacaklardır.Kendisi bazı şeyleri başaramadığından sizinde başarmanızı istemeyecektir.Mutlu olmak istiyorsanız söylenilen boş sözlere aldırış etmeyin.Kendi yolunuzu çizip bu yolda ilerlemek için çaba sarf edin.

Mutlu olmak istiyorsan istediğin yere git

Canın’mı sıkıldı.biraz gezmeye ne dersin.Nerde huzur buluyosan git kafanı dinle.Mesela ben, canım sıkıldığında kendimi doğaya atarım.Doğanın içinde kendimi huzurlu hissederim.Kuşların cıvıldama sesleri,ormanın derin sessizliği içinde oturup düşünürüm,hayatı, insanları, maddeleri aklıma ne geliyorsa.Sonra bir birdak çayla mutlu ederim kendimi.Çünkü hayat mutsuz olunacak kadar uzun değil.Hayattaki en rutin işlerden bile zevk almayı bileceksin,yoksa çekilmez bir hayatta bulursun kendini.

mutlu olmak -Mutluluk
Mutlu olmak -Doğada içerisinde bir yol

Mutlu olmak için sevdiğin iş neyse onu yap

Sevdiğiniz iş neyse onu yapın.belli bir miktar karşılığında sevmediğiniz işler yapıp hayattan mutlu olmayı beklemeyin.Evet bu dediğim belki biraz zor olabilir,belli bir yaşa gelmiş ve ev geçindirenler için, ama imkanınız varsa deneyin.Özellikle gençler için söylüyorum hem kendiniz için hem insanlık için, sevdiğiniz işi yaparsanız hem mutlu olur, hemde bu işte başarılı olursunuz.Aylık belli bir ücret karşılığında hayatınızı ,mutluluğunuzu,hayallerinizi harcamayın.Başarılı olabileceğinizi düşündüğünüz işi yapın ve bu işte ilerleyin.

Son olarak

Sahip olamadıklarına ulaşmak için çabalarken,sahip olduklarını unuttuğun için mutsuzsun

William Shakespeare

Sözün özü mutluluk kendi içinizde,başkalarının hayatında değil.Her ne yapıyorsanız yapın kendiniz için yapın.

3 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir