Gelecekte Neler Olacak ? Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor

Hızla gelişen bu dünyada bizleri gelecekte neler bekliyor acaba. Ne gibi teknolojilerle karşı karşıya kalacağız.Hayatımızı olumlu’mu olumsuz’mu etkileyecek bu gelişmeler.Her ne kadar insanı korkutsa’da bu gelişmeleri göreceğiz ve yaşayacağız. Geleceğin en büyük korkuları arasında şimdiden yerini almış yapay zeka teknolojisi var ve bu konu da delirmişcesine rekabet eden büyük firmalar.Sizce yapay zeka gelecekte büyük bir tehdit oluştururmu Stephan Hawking ve Elon Musk‘ın dediği gibi insanlığın sonunu getiren bir teknoloji’mi olur? Yoksa tam tersi daha rahat ve kolay bir dünyada mı buluruz kendimizi ? Gelecekte neler olacak , başka ne gibi teknolojilerle karşı karşıya kalacağız biraz bunlara göz atalım.

– Yapay Zeka

Gelecekte neler olacak -Yapay zeka

Yapay zeka teknolojisi aslında şuan hayatımızın her alanında olan bir teknolojidir.Yani yapay zeka ‘nın tehlikesi ,aslında daha çok geliştirilmesinden kaynaklıdır. Örneğin Apple’ın telefonlarında siri dediğimiz bize yardımcı olan işlemlerimize bize kısa yoldan halledebilen bir yapay zeka teknolojisi vardır. İşte büyük firmalar bu teknolojiyi çok daha ileri taşımak istemekte ve şuanda bile siz bu yazıyı okurken yapay zeka teknolojisini geliştirilmektedir. Yapay zeka ile ilgili en büyük çalışmaların başında ,Google yer almaktadır. Yapay zekanın amacı,bir insanın beyni nasıl çalışıyorsa (Öğrenme,beceri,zeka vb) aynı şekilde bu insan beyninin işleyişini robotlara aktarmak istenmesidir. Yapay zeka teknolojisinin gelişmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bununla birgün karşı karşıya kalcağız.

– Uçan Arabalar (gelecekte neler olacak)

Uçan araba Pal-V (gelecekte neler olacak)

Uçan arabaları artık gelecekte,çok doğal bir şeymiş gibi gözükecek gözümüze. Bu sene satışa sunulmaya hazır olacak olan uçan arabalar Hollanda Pal-V firması tarafından üretildi. Şuan için sınırlı sayıya göre sipariş alan firma bu yıl ilk uçan arabasını satacak. Fiyatı 650 bin dolar civarında olsada. İleri zamandan bir araba fiyatına düşeceğini düşünüyorum.Ayrıca aracı kullanmak için pilot lisans belgesi gerekiyor. Alıcak olursanız aklınızda bulunsun 🙂

– Yapay Organlar
(gelecekte neler olacak)

Yapay organ (gelecekte neler olacak)

2021 yılında kullanıma başlayacağı duyurulan ilk yapay böbrek artık hastanelerde yerlerini almaya başlayacak. Tıp mühendisleri 15-25 yıl arasında.3 boyutlu yazıcılardan organlar oluşturulmaya başlayacağını duyurdu.

-Web yayıncılığına geçiş yapılacak

Gelişen dünyamızda akıllı telefon ve internet’in icadıyla televizyon eskiye nazaran önemini kaybetmeye başladı. İnternet yayıncılıkları başladı,videolar artık sosyal medya ve youtube’de izlenmeye başladı. Araştırmaların sonucuna göre 2025 yılında televizyon yayıncılığı kalkacak. Artık web yayıncılığı geçiş yapılacak.

– Kodlanmış bebekler
(gelecekte neler olacak)

DNA-(gelecekte neler olacak)
DNA

Gelecekte neler olacak adlı listemizde DNA’ları değiştirilebilecek bebekler doğacak.Aslında gelecekte dememin sebebi gelecekte yaygınlaşacak olduğundan.Çünkü 1 hafta önce DNA sı değiştirilmiş ilk bebek dünyaya geldi. Bebeklerin DNA sında değişiklik yaparak göz,saç ve ten renklerini değiştirebiliceksiniz. Bazı ülkeler şimdiden bu durumu yasaklamış olsalar’da bazı ülkeler de is yapılmasına izi verilmiştir. Çünkü DNA ile oynamanın ileride ne gibi sorunlar çıkarabileceği hakkında herhangi bir kesin bilgi yok. Bu yüzden bazı ülkeler bu duruma biraz daha temkinli davranmaya çalışmış.

– Hizmet Sektörüne Robatlar Girecek

hizmet veren robotlar-(gelecekte neler olacak)
hizmet veren robotlar

Daha önce’de söylediğim gibi yapay zekanın gelişmesi ile robotlar devreye girecek birçok hizmet sektöründe bu robotlar artık devreye girmeye başlayacaklar.hava alanları, restoranlar,danışmanlar gibi birçok sektörde hizmet verebilecek robotlar devreye girecek.Tabi bu durum dünya nüfusunun artmasıyla birlikte, işsizlik seviyesi de yüksek sayılara ulaşacak.

Son olarak

Madem böyle bir durum karşısındayız,bizimde ülke olarak bilimden teknolojiden ve yazılımdan payımızı almamız lazım. Devir artık teknoloji devri ve kartopu misali hızla gelişen bu dünya’da ayakta kalabilmemiz için bu teknolojilere bizimde girişmemiz lazım. Ülke olarak çok fazla genç nüfusa sahibiz ve bu gençlerin in içerisindeki cevherleri çıkarıp hem ülkemize hemde dünyaya katkıda bulunma zamanımız gelmedi’mi ?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir