İzlenmesi Gereken En İyi Bilim Kurgu Filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri yazımda sizler için özel olarak hazırladığım.Birbirinden güzel, aksiyon ve macera dolu, mutlaka izlenmesi gereken en iyi bilim-kurgu filmlerini bir araya getirdim.İmbd puan ortalamaları yedi ve üzeri olan bu bilim kurgu filmlerini, sizler için sıraladım.

30-) Elysium (Yeni Cennet) 2013: İmbd 7.0 

Konusu yakın gelecekte 2154 yıllarını anlatan ,uzay ve dünya arasında kalan iki insan toplumundan bahsediliyor.Elysium da yaşayan insanlar varlıklı ve zengin olup rahat yaşamaktadır.Dünyada ise kalabalık bir insan topluluğu, yaşam mücadelesi vermek için çaba göstermektedir.Dünyada yaşayan Max (Matt Doman) elysium’a gidip dünyadaki insanların hayatını kurtarmaya çalışacaktır.

29-) Oblivion (Unutulma) 2013: İmbd 7.1


Bilim Kurgu Filmleri- Oblivion

Başrol de Morgan Freeman ve Tom Cruise’ un olduğu bilim kurgu filminde.İleri gelecekte dünya yok olmuştur ve başka bir gezegende yaşayan bir topluluk daha önce yaşamadıkları bu dünyanın,nasıl yok olduğunu ve hala yaşayan canlıların olup olmadığını araştırmak için dünya gezegenini araştırmaktadır.Fakat karşılarına farklı sürprizler çıkacaktır.Bu filmi izlerken beklentilerinizi çok yüksek tutmayın.Film Daha çok duygusal anlamda ağır basmış.Yoğun aksiyon filmi sevenler bu filmi pas geçebilir.

28-) Maze Runner 2014 (Labirent): İmbd 7.1


Bilim Kurgu Filmleri- Labirent

İmbd puanı’nın daha yüksek olmasını beklediğim filmler arasında olan labirent,diğer bilim-kurgu filmlerinden daha farklı bir konuya sahip diyebilirim.Thomas gözlerini bir asansörde açar ve asansör yukarı doğru çıkmaktadır.Neler olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan Thomas yukarı çıktığında kendi yaşıtlarında birçok genç ile karşı karşıyadır.Bazıları o labirentte 2 ay bazıları ise 2 yıl kurtulamamıştır. İyi seyirler.

27-)Maze runner 2 2015 (Labirent 2) imdb 7.2


Bilim Kurgu Filmleri- Labirent 2

Labirent 1 filminin devamı niteliğinde olan labirent 2, izleyicilerin beklentilerini aynı dozda tutmaya devam etmiştir.Serinin bu filminde ise labirent ten kurtulan Thomas ve arkadaşları, oyunun 2. aşamasına geçtiklerini bilmemektedirler.İsyan adındaki bir grup hakkında ipuçlarını toplayıp bu gruba ulaşmaya çalışmaktadırlar.

26-) Maze runner 3 The Dead Cur 2018 (Labirent 3 Son İsyan) imbd 7.2


Bilim Kurgu Filmleri- Labirent 2

Serinin son filminde Thomas arkadaşlarını kurtarmak için ,en tehlikeli ve zorlu görevi üstlenecektir.Gireceği bu labirentte birçok tehlikeyle karşı karşıya kalıp, bazı kayıplar vermek zorunda kalacaktır.Serinin 1 ve 2. Filmini izlediyseniz 3.filminide izlersiniz sanırım.

25-) World War Z 2013 (Dünya Savaşı Z): imbd 7.3


Bilim Kurgu Filmleri- Dünya savaşı z

Gerry (Brad Pit) ailesiyle birlikte araba ile şehrin içinde gezintiye çıkmıştır.Bir anda şehrin ortasında meydana gelen korkunç bir olay yaşanmış, şehri zombiler basmıştır.Gerry ailesini güvende tutup dünyayı bu hastalıklı kaostan kurtarmanın yollarını bulmaya çalışacaktır.

24-) Ben Efsaneyim ( I am Legeng) 2008: İmbd 7.3


Bilim Kurgu Filmleri- Ben efsaneyim

En iyi bilim kurgu filmleri arasında efsaneleşmiş bir film. Robert Neville kötü bir virüsün yayılmasını engelleyememiş bir bilim adamıdır.Virüs hemen hemen her yere yayılmıştır, fakat kendisi virüse bağışıklık kazanmıştır.New York ta yaşayan Robert virüse yakalanmamış insanları arar.Aklına gelen bir fikirle kendi kanını kullanarak başkalarını virüsten kurtarmaya çalışacaktır fakat ,bu o kadar kolay olmayacaktır.

23-)  Uzay Yolcuları 2016: İmbd 7.4


Bilim Kurgu Filmleri- Uzay yolcuları

5000 civarı insan başka bir gezegene koloni kurmak için gönüllü olur.Gidecekleri bu gezegen 120 yıllık mesafe uzaklığındadır.Bu insanlar özel kapsüllere koyulup, gezegene ulaştıklarında kendiliğinden uyanacaklardır. Jim (Chris Pratt) , Uzun bir uzay yolcuğunda iken bir anda kapsülünden uyanır.Varacakları yere daha 90 yıllık mesafe vardır, fakat Jim uzay gemisinde aylar geçtikçe canı sıkılır ve yanına bir arkadaş bulmaya çalışır.Bu arada uzay gemisinde bazı sorunlar meydana gelmiştir.Bir filmde arayacağınız her şey bu filmde mevcut.Aşk,dram,aksiyon,bilim-kurgu.Farklı tarzda bir film izlemek isterseniz, kesinlikle bu filmi kaçırmayın.

22-) Pasifik Savaşı 2013: imbd 7.6


Bilim Kurgu Filmleri- Pasifik savaşı

Pasifiğin derinlikliklerinden insan ırkını tehdit eden canavarlar çıkmaya başlamıştır.İnsan ırkını yok etmeye başlayan bu düşmanlar karşısında, insanoğlu dünyayı kurtarmak için dev robotlar yapıp savaşmaya kalkacaktır.Aksiyonun hiç bitmediği bu film en iyi bilim-kurgu filmleri arasında kendine yer edebileceğini düşündüğüm için listemde bu filme de yer vermek istedim iyi seyirler.

21-) İron Man 3 (Demir Adam 3) 2013 imbd:7.6


Bilim Kurgu Filmleri- Demir adam 3

Serinin son filmi olan İron Man 1. ve 2. filmlerinde olduğu gibi, bu filmde de yine döktürmüş.Tony Stark bu sefer kendisinden çok daha kalabalık ve güçlü bir düşmanla karşı karşıya kalmıştır.Tony Stark bu düşmanın yüzünden ailesini kaybetmiştir. Tony ,çevresindeki insanları hem koruyup hemde karşısındaki düşmanları yok etmek zorundadır.Bilim-kurgu filmleri sevenler Marvel in yaptığı filmleri sevmeyeceklerini düşünmüyorum.

20-) Yer Çekimi (Gravity) 2013: İmbd 7.7


Bilim Kurgu Filmleri- Gravity

Dr.Ryon stone zeki bir tıp mühendisidir.Emekliliğine ayrılmadan önce Matt Kowalsky nin emrinde son bir uzay görevine katılacaktır.Rutin olarak yapılan uydu kontrolünden sonra uzayda ufak bir çarpışma meydana gelecektir.İletişim kopacaktır.Uzayda birbirinden ayrı yerlere doğru giden bu iki insan sınırlı oksijen ve karanlık boşlukta hayat mücadelesi vereceklerdir.

19-) Yapay Zeka (Ex Machine) 2015: İmbd 7.7


Bilim Kurgu Filmleri- Ex machine

Son yıllarda yapay zekayı anlatabilen en iyi bilim kurgu filmleri arasında, bu filmi listeye rahatlıkla sokabilirim.Bir yazılım şirketinin Ceo su olan Nathan şehirden uzakta bir dağ evinde çalışmaktadır.Burda kendi kendine yapay zeka üzerinde testler yapmaktadır.Yanına 1 haftalığına bir gözlemci olarak  misafir alacaktır.Fakat işler görünüdüğü gibi mi, yoksa daha farklı şeyler mi ortaya çıkacaktır.

  18-) Başlat (Ready Player One) 2018: İmbd 7.8

İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri-Başlat

Bilgisayar oyunlarıyla aranız iyimi ? Yada sanal gerçeklikten hoşlanıyormusunuz ? Eğer bilgisayar oyunlarına ve simülasyonlara ilginiz varsa, izlemeniz gereken filmler arasında ilk sırada yerini alabilir diyebilirim.Ailesini küçük yaşta kaybeden Wate Herkesin dünyasının oyun olduğu bir dünyada yaşamaktadır.Herkez hayatını bu sanal gerçeklik oyunu ile şekillendirmektedir.Fakat oyun gerçek anlamda çok para kazandıran yada kaybettiren bir oyundur.Oyunun yapımcısının ölmesi ile ,oyunun içinde bazı büyük ödüller saklanmıştır. Herkez bu ödüllerin peşine düşecektir.

17-) Ay (moon) 2009: İmbd 7.9

İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri-Ay

Bilim-kurgu dendiği zaman akla gelen ilk film konularından olan, uzay konusu ile karşımıza çıkıyor.Astronot olan .Sam Bell’e bir görev verilmiştir.Hellium-3 ü keşfetmek için ayın siyah tarafına gönderilmektedir.Fakat işler tahmin ettiği gibi gitmez ve uydu iletişimi kesilmiştir.Bir zaman sonra halisünasyonlar ve unutkanlık başlayacaktır.İyi seyirler.

16-) Avatar 2009: İmbd 8.0

İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri-Avatar

Jake bir hırsızlık olayında abisini kaybeden yaralı bir gazi askeridir.Ordunun Bazı şirketlerin Pandora adında bir gezegene gittiğini öğrenir.Bu durum karşısında orduda görevli olmak ister.Bu gezegen Nav i adı verilen mavi renkte yarı insan varlıklar yaşamaktadır.Ordunun gelişini gören Navi ler huzursuz olmuşlardır.

15-) Yarının Sınırında 2014: İmbd 8.1

İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri-Uzay yolcuları

Tom Cruise’nin ve Emily Blunt ‘ın başrollerini oynadığı bu filmde ,dünya uzay istilasına uğramıştır.İnsanlar uzaylılara karşı savaşacaktır.Tom, savaş sırasında hayatını kaybeder ve bir anda gözlerini ölmediği bir anda tekrar açar.Bu olay defalarca tekrarlanır.

14-) Açlık oyunları 2 2012: İmbd 8.2

İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri-Açlık oyunları 2

İlk filmde, açlık oyunlarında Katniss zar zor galip gelmiştir.Bu filmde mıntıkaları ziyaret edecektir,bu ziyaret sırasında bir isyan patlak verir ve  bu fırsattan istifade etmek isteyen komite, çeyrek asırlık açlık oyunlarını başlatacaktır.

13-) Rogue One Bir Star Wars Hikayesi 2016: İmbd  8.2


Bilim Kurgu Filmleri- Rogue one

Star Wars filmlerini takip edenler bu filmin konusu daha iyi anlacaklardır.Yetenekleri olmayan sıradan bir ekip Death Starın planlarını çalmak için işe koyulacaklardır.Cesaretleriyle ekipin birlik bir şekilde mücadele vermesini konu alan bir Star Wars filmi

12-) Star Trek Bilinmeze Doğru 2013:İmbd 7.7


Bilim Kurgu Filmleri- Star trek

Uzay yolcuğuna çıkan bir ekip ve gemi müfredatı,dünyaya geri döndüklerinde,kaosun içinde boğuşan ve istilaya uğramış bir dünya görürler.Bunun karşısında mücadelede galip gelebilmek için kitle imha silahına ihtayaçları vardır.

11-) Deadpool 2016: İmbd 8.0


Bilim Kurgu Filmleri- Deadpool

Wate özel güçleri olan bir süper kahramandır.Özel gücü ise vücut hücrelerinin yenilenmesidir.Wate barda bir kız ile tanışır ve bu kıza aşık olmuştur.Karşısına tehlikeli bir amacı olan adam çıkacaktır.Amacı Wate’e acı çektirerek içindeki mutant genini ortaya çıkarktıp,onu köleleştirmeye çalışmaktadır.Adam Wate’in sevgilisini kaçırarak ,onu kendisine çekmeye çalışacaktır.Bilim-kurgu filmlerine farklı bir hava katan Deadpool bir yandan,sadece bilim kurgu değil komediye de ağırlık verilmiş bir yapımdır.Dikkat film baya argo içerir , iyi seyirler

10-) Deadpool 2 2018: İmbd 8.2


Bilim Kurgu Filmleri- Deadpool

Deadpool 2 de ise Wate’in sevgilisi öldürülmüştür.Wate intikam ateşiyle yanmaktadır ve intihar eder fakat işe yaramaz.X-men grubu Wate’i yanına alıp onu da ekipten saymaya başlarlar.Özel güçleri olan,küçük çocukların yetiştirildiği bir yetimhanede olay çıkar.Wate küçük bir çocuğa destek olmak için yanlış bir şey yapmıştır ve hapishaneye gönderilir.hapishanede gelecekten gelen bir adamla karşılaşacaktır ve işler dahada kızışacaktır.Küfür,aksiyon ve komedinin yoğun olduğu filmlerden bitanesi.

9-) Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı 2016: İmbd 8.2


Bilim Kurgu Filmleri- Kaptan amerika

Yine bir Marvel filmiyle listemize devam ediyoruz.Kahramların savaşında yenilmezler grubu artık ikiye ayrılmıştır.Bir taraftan Özgürlük ve hükümet baskısını reddeden bir grup.Bir yandan ise Hükumetin kontrolünde olmayı isteyen bir grup.Bu sefer mücadele başkalarına karşı değildir.

Yasak Bölge 9 2009: İmbd 8.2


Bilim Kurgu Filmleri- Yasak bölge 9

Yasak bölge 9 entrasan bir konuyla karşımıza çıkan filmlerden bir tanesi.Uzaylıların hayatlarını devam ettirebilmesi için Afrika’da bir bölgeye yerleştikleri görülür.Bunu keşfeden gözlemciler ve şirketlerin isteği, uzaylıların teknolojisini öğrenip bu işten para kazanmaktır.Bunun için ise uzaylı DNA sına gerek duyulur,fakat MNU çalışanı Wikus’a virüs bulaşmıştır.Gittikçe uzaylılara benzemeye başlayacaktır.Şimdi ise Wikusun peşine düşmüşlerdir.

7-) Mad Max 2015: İmbd 8.2


Bilim Kurgu Filmleri- Mad max

Dünya artık petrol ve maden savaşları yüzünden yaşanmaz bir hale gelmiştir.Su bulunamaz kurak topraklar halinde yaşamaktadırlar.Bir adam ve karşısında insanlıktan dersi almamış, zalim bir imparatorla savaşacaktır.

6-) The Prestige 2006: İmbd 8.3


Bilim-kurgu-Prestige

Sihirbazlık üzerine yapılmış en etkileyici filmlerden bir tanesidir.Bir grup sihirbaz devamlı sahne alarak gösteri düzenlemektedirler.Bir gösteri sırasında Julia yanlış bir hatadan dolayı ölür.Bunun karşısında Alfred ve Robert birbirini suçlamaya başlarlar ve grup dağılır.Artık gösterilerini ayrı ayrı yapmaktadırlar.Alfred yaptığı bir gösteride çok güzel bir numara bulmuştur ve çok ilgi çeken bu gösteri artık herkez tarafından izlenmektedir.Bunun karşısında Robert bu gösterinin numarasını öğrenmeyi herşeyden çok istiyordur ve takıntı haline getirmiştir.

5-) Logan 2018 İmbd:8.3


Bilim-kurgu- Logan

Wolvorine’ nin son filmi olan logan da Wolvorine ve Profosör X gizli bir yerde saklanmaktadırlar.Loganın karşısına bir kadın çıkar ve kadının birde çocuğu vardır.Logan dan yardım isterler fakat Logan işleri bıraktığı için yardım etmek istemez.Ve karşısına küçük kızın peşinde olan cani adamlar çıkar ve kız hakkında öğrendiklerinden sonra kıza yardım eder. 

4-) Marslı 2015:İmbd 8.4


Bilim-kurgu-Marslı

Başrolünü Matt Damonun canlandırdığı marslı filmi izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri arasından top 5 te yerini alıyor. Mark bir astronottur.Mars gezegenine keşif ve incelemlerin yapıldığı bir anda marsta şiddetli bir hava olayı yaşanır. Mark yaralanarak bir anda ortalıktan kaybolur.Ekip ise Mark’ın öldüğünü düşünerek gezegeni derhal terkederler.Ertesi gün Mark tek başına Mars’ta gözleri açar ve yanında kimse yoktur.Uzun bir süre orada yaşamak zorunda kalacaktır ve dünya ile iletişim kurmanın yollarını arayacaktır.

3-) Matrix 1999: İmbd: 8.6


Bilim kugu- Matrix

Biraz eski bir film olmasına rağmen birçok izleyiciyi büyüsüne kaptırmış filmlerden birtanesidir. Bilgisayar uzmanı olan Thomas aynı zamanda  hacker dir.Thomas bazı kişilerin dikkatini çekmiştir ve bu siyah takım elbiseli adamlar kolay kolay Thomas’ı rahat bırakmayacaktır.

2-) Yıldızlararası 2014: 8.7


– Yıldızlararası

Yıldızlararası filmi,şuana kadarki yapılmış en iyi bilim kurgu filmleri arasında, ilk sırada yerini almaktadır.Eğer bu filmi izlemediyseniz, hiç düşünmeden izleyebilirsiniz.Cooper eski bir uzay mühendisidir ve emekliliğe ayrılmıştır.Çiftiliğinde mısır ekmektedir.Fakat dünya zaman geçtikçe kötü bir hale gelmeye başlar.Bir gün Cooper, kızı Murphy ile yolda giderken insansız bir hava aracı görüp peşine takılırlar.Daha sonra bu aracı araştırarak gizli bir bölgeye ulaşırlar.Cooper’ın tanıdıkları olan bu kişiler Cooper’a hayatını riske atacak bir uzay görevi vereceklerdir.Eski günlerine özlem duyan Cooper çocuklarına rağmen bu görevi kabul edecektir.

1-) Başlangıç 2010: İmbd 8.9

-Başlangıç

Leonardo Di Caprio’nun, başrolünü oynadığı bu film, şuana kadarki ,konusu ile en farklı ve en iyi bilim kurgu filmleri arasındadır.İnsanların bilinçaltına girerek fikir aşılamak mümkün müdür ? Şuanda olmasada gelecekte mümkün olabilir.Filmde zengin bir iş adamının kendisine rakip olan başka bir iş adamını bitirmek istemesiyle başlıyor.Fakat bunun için bu adama bazı kötü fikirlerin aşılanması lazımdır ,başka birinin rüyasına girerek bunu başarmak mümkün müdür ?.Yalnız bu o kadar kolay değil, 3 katmanlı bir rüya oluşturmaları gerekecektir.Ve bir ekip, bu rüyaların içine girerek hayatları pahasına fikir aşılamaya çalışacaktır.Dediğim gibi filmin konusu sıradan filmlerden çok daha farklı.Lakin izledikten sonra şu ana kadarki izlediğiniz en iyi bilim-kurgu filmleri arasında ilk’ 3 te yer alacağına eminim.

2 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir