Dünyanın En Büyük Şirketleri

şirket binaları
Dünyanın en büyük şirketleri

Dünya ekonomisinde birbirleriyle kıyasıya rekabet içinde olan holding ve şirketler vardır.Dünyada milyar dolara sahip şirketleri, bu listemizde bir araya topladık.Dudak uçuklatan servetleriyle dünyanın en büyük şirketleri ni forbes verilerine göre sıraladım.

25-)Petro China (ÇİN)

Çinde’ki petrol şirketi bir zamanlar ilk sıralarda olmasına rağman son 10 yılda 800 milyar dolar kayıp yaşayarak forbes verilerine göre 220.2 milyar dolar piyasa değeri ile 25.sırada yerini alıyor

24-)Cisco Systems (ABD)

Ağ ve network teknolojileri üreten bu firma dünyanın en büyük şirketleri sıralamasında 221.3 miyar dolar piyasa değeri ile 24.sırada

23-)UnitedHealth Group (ABD)

Amerikanın en büyük sağlık şirketleri arasında yerini alan
UnitedHealth Group 229 milyar dolar servete sahip tir.

22-) Nestle (ALMANYA)

Türkiye’de yaygın faliyet gösteren çikolata firmalarından biri olan nestle 237.3 milyar dolar piyasa değerine sahip bir şirket.

21-)Walmart (ABD)

büyük firmalar
Büyük firmalar-Walmart

Amerika’da faliyet gösteren süpermarket mağazalar zinciridir.Serveti 246.2 milyar dolardır.

20-)Chevron (ABD)

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yerini alıyor. Chevron bir amerikan enerji şirketidir.Piyasa değeri 248.1 miyar dolar.

19-) Intel (ABD)

Teknoloji alanında hizmet veren Intel Gordon E. Moore ve Robert Noyce tarafından kuruldu. Şirketin toplam piyasa değeri 254.8 milyar dolar

18-) China Construction Bank (ÇİN)

Çin bankası. 261.2 milyar dolar servete sahiptir.

17-) Wells Fargo (ABD)

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yerini alan,Wells Fargo bir amerikan bankasıdır.Serveti 265.3 milyar dolar.

16-) Visa (ABD)

1958 yılında ortaya çıkan Visa kredi kartı.Toplam serveti 295.1 miyar dolar.

15-) Royal Dutch Shell (İNGİLTERE)

Türkiyede her yerde bulunan benzin istasyonu Shell Yahudi kökenli Samuel Junior Marcus tarafından kuruldu.Piyasa değeri 306.5 milyar dolara sahip.

14-) ICBC (ÇİN)

Dünyanın en büyük şirketleri
Büyük şirketler-ICBC

Bir Çin bankası olan ICBC’nin toplam piyasa değeri 311 milyar dolar.

13-) Bank of America (ABD)

Amerika kökenli bir banka olan Bank of America 313.5milyar dolar servetiyle 13.sırada yerini almış durumda.

12-) Samsung Electronics (Kore)

büyük firmalar
Dev firmalar-Samsung

Dünyanın her alanına yayılmış olan samsung elektronik telefon,bilgisayar televizyon vb.elektronik eşyalar üreten bir fitmadır. 325.9 milyar dolar piyasa değerine sahip samsung firması hızla büyümekte.

11-) Johnson & Johnson (ABD)

ABD kökenli bir firma olan Johnson & Johnson bebek ve kozmetik ürenleri satan köklü bir firmadır.Piyasa değeri 341.3 milyar dolar

10-) ExxonMobil (ABD)

America birleşik devletlerinde kurulan bu firma petrol ve gaz hizmeti veren bir şirkettir.Toplam piyasa değeri ise 344.1 milyar dolardır.

9-) JPMorgan Chase (ABD)

9.sırada Abd kökenli bir banka yerini alıyor. JPMorgan Chase Dünyanın en büyük 5 bankası arasında gösterilmekte.toplam piyasa değeri forbes verilerine göre 387.7 milyar dolar.

8 -) Tencent Holdings (ÇİN)

En büyük firmalar-Tencent

Çinli bir bilişim şirketi olan Tencent Holdings Oyun,bilişim ve yapay zeka üzerine hizmetler vermektedir.Toplam piyasa değeri 491.3 milyar dolar olan Tencent Holdings listede 8.sırada.

7-) Berkshire Hathaway (ABD)

1965 yılında kurulan Berkshire Hathaway yatırım ve pazarlama şirketidir.Toplam piyasa değeri 491.9 milyar dolar.

6-) Alibaba (ÇİN)

Çin merkezli olan Alibaba şirketi dünyanın en büyük şirketleri arasında 6.sıra olup, internet üzerinden ürün tedarik ve çevrim içi mağazacılık sektöründe hizmet vermektedir.İsmi Türkçe bir isim olsa’da ismini ali baba ve kırk haramilerden almıştır.Dünyaca ünlü masaldan alınan alibaba nın toplam piyasa değeri 499.4 milyar dolardır.

5-) Facebook (ABD)

Amerikalı Mark Elliot Zuckerberg tarafından 2004 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurdukları sosyal paylaşım ve arkadaşlık sitesi faceebook dünyanın en büyük şirketleri arasında ilk 5’de yerini alıyor.Toplam piyasa değeri ise 541.5 milyar dolar.

4-) Microsoft (ABD)

Dünyanın en zengin insanı unvanına sahip Bill Gates tarafından kurulan Microsoft 750.6 milyar dolar piyasa değeri ile 4. sırada yerini alıyor.

3-) Alphabet (ABD)

Google‘nin bir üst şirketi olarak karşımıza çıkan Alphabet. 3.sırada tahta oturan şirketin toplam değeri 766.4 milyar dolar dır.

2-) Amazon (ABD)

Amazon

Dünyanın her yerine ulaşmaya çalışan amazon, sanal mağazacılıkta hizmet vermektedir.Dünyanın en büyük şirketleri arasında yerini alan amazon apple ile kıyasıya bir mücadele içinde ilerlemektedir.Bazı kaynaklara göre amazon apple’ın piyasa değerini geçmiştir.Forbes verilerine göre amazonun toplam piyasa değeri 777.8 milyar dolar.

1-) Apple (ABD)

Dünyanın en büyük şirketleri
Dünyanın en büyük şirketi-Apple

Amerika’da kurulan apple şirketi bugün dünyanın en büyük piyasa hacmine sahip şirketidir. Bilişim ve yazılım sektörlerinde hizmet veren apple dünyanın en büyük şirketi 926.9 milyar dolar piyasa değeriyle 1.sırada yerini almaktadır.

3 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir