Başarılı olmak için ne yapmalıyız ?

Nasıl başarılı olunur

Sizce başarılı olmak için ne yapmalıyız ?. Ne gibi davranışlar sergilemeli,nasıl bir tutum izlemeliyiz. Peki her şeyi yapınca başarı gelecek’mi ? Yoksa herkes tarafından söylenen boş kuruntu laflardan’mı ibaret ? Başarılı olmanın, daha doğrusu başarıyı ayağımıza getirmek için bazı tutum ve davranışlar sergilememiz lazım mıdır ?

Başarı dediğimiz şey nedir,kime göre başarı olmak erişilmiş bir noktadır. Başarı kişiden kişiye değişebilen göreceli bir olgudur.Bir insanın yaptığı işleri (her ne iş yapıyorsa yapsın) ileriye götürmesi, bu işten güzel sonuçlar elde etmesi başarıya giden yolda doğru adımlar attığını gösterebilir. Yani bizler’de yaptığımız işleri ileri taşımak.Sadece iş değil davranışlar,alışkanlıklar vb. Dediğim gibi ne iş yapıyorsak yapalım fark etmez. Bu işlerden verimli sonuçlar alabilmek için neler yapmalıyız bunlardan bahsedelim.

Her şeyin Başı Azim (başarılı olmak için ne yapmalıyız)

Başarılı olmak için ne yapmalıyız-Azim

Sıkça duyduğumuz sözler arasında yerini alan ‘Her şeyin başı azimdir ‘. Her şey derken nasıl yani her şey. Şöyle yani;Yaptığımız bir çalışmada verimli sonuçlar elde etmek için o işe yoğunlaşmamız lazımdır.Bu çalışmalarımız sırasında karşımıza birçok engel çıkabilir.Fakat biz o engellere takılıp kalırsak,o engelleri aşmanın yollarını bulmaya çalışmazsak yaptığımız iş artık bize sıkıcı ve zulüm veren bir iş olmaya başlar.İşte azim dediğim nokta burada.Hayatımız boyunca ne yaparsak yapalım ,ne iş ile meşgul olursak olalım,karşımıza birtakım zorluklar mutlaka çıkacaktır.Bu zorluklara göğüs gerip,onları ortadan kaldırmanın yollarını aramalıyız.Aksi takdirde hiç bir zaman başarı gelmez.Başarıya sizin koşmanız lazım.Azimle inatla pes etmeden.

Yaptığınız işte istikrarlı olun

Herkesin başına kesinlikle gelen bir durumdur. Bir işi yapmaya karar verirsiniz ve başlarsınız. Örneğin spor salonlarında en çok karşılaşılan durumlardandır.İstikrarsızlık.İnsanların bir hevesle başladığı spora, ilk zamanlar her gün gideceğini, sporu hiç bırakmayacağını düşünerek yazılır.1.gün her şey gayet güzeldir. 2.günde öyle 3.gün, ilk günkü gibi heyecanlı değildir her şey. Alışmıştır ortama… Bu şekilde 20-30 gün geçirir, sonuçta aylık olarak para verildi, gidilmesi lazım dimi.1.ayın sonunda beyin bahaneler sunmaya başlar.(Bugünlük gitmesem,yarın giderim,salona kadar kim yürüyecek şimdi vb) saymakla bitmez.Sonuçta gitmiyecez ya bahane çok. Bir süre sonra artık bırakmıştır sporu, hiç gitmez. Hayatın her anında bu durumla iç içeyiz. İstikrar, yani yaptığımız işte süreklilik, başarıya giden en önemli adımlar arasında yerini alır. İstikrarlı olmazsak kusura bakmayın ama hiç bir şeyden netice elde edemeyiz.

Yarına bırakma hemen başla

Başarılı olmak için ne yapmalıyız ? Başla ! Yarın deme artık.Çünkü yarının sonu yok,hep ertelemek isteyeceksin, yarın yaparım,1 saat sonra yaparım ,birazdan başlarım.En sonunda hiç bir şey yapmadan uyursun.Bu şekilde uzayıp giden günler zincirine takılı verirsin. Boşuna dememişler başlamak bitirmenin yarısıdır diye.Beyninizin bahanelerinden kurtulun.Kurtulun ki başarıyı avuçlarınızın içine alın.

Gerektiğin’de bırakmayı’da bil

Hep azim deyip duruyoruz. Peki yaptığımız işten netice alamıyorsak, ne yapacağız. O kadar uğraştım uğraştım hiç bir şey olmuyor. O zaman bırakmayı’da öğreneceğiz.Dikkat edin pes edin demiyorum sadece bırakın.Yani yaptığımız her işte başarı elde edeceğiz diye bir şey söz konusu değil,başarısızlıklar’da çıkacak karşımıza, işte azim dediğimiz şey, bu başarısızlıkların sonucunda ders çıkarıp yolumuza devam etmektir .Gerektiğinde’de yaptığımız işten vazgeçebilmektir. İsterseniz vazgeçebilmeyi birde Barış Özcan dan dinleyelim.

Başaralı olmak için ne yapmak gerekir-Vazgeçmek

Mükemmeliyetçilikten kurtul

Benimde bir zamanlar oldukça içine düştüğüm durumlardan bir tanesi budur. Mükemmeliyetçilik, başarının önünde duran gizli bir tuzaktır.Nasıl yani ?. Aslında iyi bir şey gibi geliyor kulağa. Fakat yaptığımız iş her zaman çok iyi sonuçlar getirmeyebilir. Bu durumda işimizden vazgeçmemize ve emeklerimizin boşa gitmesine vesile olan içimizde’ki o mükemmeliyetçilik duygusudur.Bu durumda kendi kendimize,buda hiç güzel olmadı,bunu’da istediğim gibi yapamadım tarzında konuşmalar geçiririz.Bu duygu sizi başarısızlığa doğru itebilir. Bu yüzden başarılı olmak için,yaptığımız işi en iyi şekilde yapmaya çalışmak fakat işin sonun’da yaptığımız işten hoşnut olmamız gerekir. Unutmayın tecrübe ve zamanla, zaten yaptığınız işte en iyisini yapmış olursunuz.

Hedefini hiçbir zaman aklından çıkarma

Başarılı olmanın yolları nelerdir

Yaptığımız işten sıkılmamak ve o işe motive olmak istiyorsanız hedefinizi unutmayın. Eğer hedefiniz her zaman aklınız’da olursa yaptığınız işi hem severek hemde çok iyi bir motivasyonla devam edersiniz.Ana hedefinize ulaşmak için atacağınız bütün küçük adımlar sizi yavaş yavaş başarıya götürür. Buda size yürüdüğünüz yolda, başarılı olmak adına ivme sağlayan bir güç kaynağı olur.

Ara sıra öz eleştiri yapın

Kendinizi test etmeyi öğrenin.Eksik yönlerinizi görmezden gelip,ben hep en iyisini bilirim düşüncesine kapılmayın.Öz eleştiri yapmak, yanlış yaptığınız davranışlarınız’dan, uygulamalarınız’dan sizleri kurtarabilecek bir yöntemdir.Kendinizi bir kenara çekin.Hatalarınızı ,eksiklerinizi ,yanlış düşüncede olduğunuz işleri tespit edip bunlardan kurtulun.Öz eleştiri yapmak, hem başarıya ulaşmada bir adım.Hemde toplumsal kalkınma adına önemli bir davranıştır.

Hayır demeyi öğren (başarılı olmak için ne yapmalıyız)

Başarılı olmanın püf noktaları -Hayır demeyi öğren

Hayır diyebilmeyi öğrenmemiz lazım. Hayatımızı başka insanların istekleri üzerine yönetemeyiz. Evet bu insanlar sevdiklerimiz,yakınlarımız,arkadaşlarımız olabilirler. Fakat sizin bir hedefiniz varsa ve bu hedef için başarı elde etmek istiyorsanız, hayır demeyi öğrenin. İşinizle meşgul olduğunuz sırada başka bir randevu’ya koşmayın. Boş vakitlerinize söz verin,zaten beyniniz işten kurtulmak için bahaneler üretirken, bu tarz tekliflere yenilmeniz muhtemeldir. Açıkçası yaptığınızdan işte idealist bir tutum içinde disiplinli bir şekilde davranın. Kendinizi önemseyin hayat sizin hayatınız.

Birkaç ipucu(başarılı olmak için ne yapmalıyız)

  • Kendinizi her zaman önemseyin.
  • Başarısızlıktan korkmayın,başarıya ulaşacağınız her adımda karşınıza çıkan adımlar size tecrübe kazandırır.
  • Başarının her zaman mutluluk getirmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın
  • Planlama yapın,yaptığınız işin saati ve düzeni olsun.Aksi takdirde istikrar sağlamak zorlaşır.
  • Araştırın,okuyun,öğrenin öğrenmenin hiçbir zamanı yoktur.Hayatın har anında öğrenmeyi kendinize alıştırın.
  • Hayal kurun, yaptığınız işin sonunda neticeleri düşünün.Hayatınıza katacağı farkları düşünün.

2 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir