Bahane ve tembellik’ten kurtulun

bahane üretmeden çalış
Bahane ve tembellik

Artık her gün kitap okumaya söz verdiniz.Ne güzel değil’mi ?Artık kitap okumayı kendinize bir alışkanlık haline getireceksiniz. Ertesi gün bahane uydurmaya başlıyor musunuz yoksa ? Bahaneler, yapmadığınız bir şeyi size daha cazip’mi kılıyor ? Hangi bahanelerin arkasına sığınıyorsunuz,vicdanınızı rahatlatmak için ?

Bahane uydurmak bugün toplumumuzun büyük bir sıkıntısı haline gelmiş durumda.Ülkemizin gelişmesi adına önünde büyük bir takoz gibi duran bahane uydurmak , hem bizleri hem de ülkemizi başarısızlığa doğru sürükleyen bir durum.Peki bu durumdan nasıl kurtulacağız bahane uydurmayı nasıl terk edeceğiz. Birkaç başlık’ta bu duruma değinelim isterseniz.

Bahane nedir ve neden bahane üretiriz

Öncelikle bahane nedir bundan bahsedelim. Örneğin; Daha önce arkadaşınızla sözleştiğiniz bir randevunuz var ve sizde bu randevuya gitmek istemiyorsunuz. İlk başta her ne kadar söz verdiyseniz’de şuan gitmek istemiyorsunuz ve beynimiz gitmemek için farklı farklı sebepler karşımıza çıkarmaya başlıyor.(biraz yorgunum,uykumu alamadım,sonra telefi ederim) gibi. Madem öyle neden daha önce bir şeyi yapmaya karar veriyoruz. O zaman hiç bir işe kalkışmayalım sonrasından pişman olacaksak. İşte bunun asıl sebebi tembellik .Tembellik ettiğimiz için bahaneler uydurmaya başlıyor beyin.Yapmamız gereken bir şeyi,ya zamanında yapmıyoruz, gitmemiz gereken yere üşengeçliğimizden gitmiyoruz. Peki bu tembellikten nasıl kurtulacağız.

Tembellikten kurtulmanın yolları

Bahane ve tembellik

Eğer tembellikten kurtulmak istiyorsak kendimize reset atmamız lazım.Nasıl yani reset ! Bahaneler üretmemizin baş sebebi tembelliktir.Tembellikten kurtulmanın yolu ise hayata karşı bakış açımızı değiştirmektir. Örneğin kendini bir konuda geliştirmek istiyorsun ve yaptığın işe bir başlıyorsun. O işin piri olacakmış edasıyla, sonra bir bakıyoruz işi tamamen bırakmışız. E neden başladık o zaman. İşte bizim de yaptığımız işe bakış açımızı değiştirmemiz gerekir.Bir hevesle başladığın bu işi enine boyuna düşünüp kararlılık ve bağlılık ile yapacaksan başlama malısın, zamanımızı boşa heder etmemizin bir manası yok.Yaptığımız işi hayatın önemli bir parçasıymış gibi yapıp istikrarlı ve kararlıkla devam etmeliyiz.Aksi takdirde başarılı olmak mümkün olmaz ve hayatımız boyunca hep bahanelerin arkasına saklanırız.Başarılı olmak ile alakalı yazıma isterseniz bir göz atabilirsiniz.

Bahane üretmeden kendinize bir program oluşturun

Bahane ve tembellik yapma -Program yap

Sıkça duyduğumuz bir laftır, kendine bir plan ve program yap. Evet,plan ve program yapmak, tembelliğimizin zamanla önüne geçer.Çünkü beyine daha önceden komut vermişizdir. Bu zamanda şunu yapacağım şu zamanda bunu yapacağım gibi ,önceden yapacaklarının emrini vermişsin.İşte beyin bu verilen emirlerin farkına varıp,o işin zamanı geldiğinde bahane üretmekten vazgeçmeye başlar.Artık yapacağını kabullenir ve tembellik edip bahaneler üretmez.

Kendinle yüzleş ve kendini kandırma

Tembellik ve bahane üretmek kendini kandırmanın eş değeridir.Eğer bir şey yapmaya kara verdiyseniz ve aklınıza bahaneler geliyorsa kendinle yüzleş.Bu sunduğum bahane gerçekten önemli bir sebep’mi yoksa tembellik’mi ediyorum ? Kendini bu şekilde sorguya çek ve gerçekle yüzleş . Bu sayede gerçeğin farkına varıp tembelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

İçindeki keyif adamını öldür

Her insanın içinde 2 tür adam vardır.Bunlardan 1.si motive eden adam 2.si ise keyif adamı. Motive eden adam derken şundan bahsediyorum. Yani sabah kalktınız yapmanız gereken bir takım işler var ve içinizdeki o motive adamı size devamlı bugün ne yapmanız gerektiğini söyler. Bu saate şuraya gidicem gibi sizi devamlı uyaran, yapmanız gerekenleri sizlere yaptıran birisi. Bir diğeri ise keyif adamı,aman boş ver sonra yaparsın diyen tembel adam. İşte bizimde bu tembel adamı öldürüp sadece motive adamla kalmamız lazım.Bunun için ise yapmanız geren aslında basittir.Örneğin yarın işiniz yok, saat 12 ye kadar yatabilirsiniz. Fakat içinizde bu keyif adamına inat saat 10 da kalkın yada evde boş boş oturuyorsunuz. Evin içinde’de yapılacak birtakım işer var. Kalkın ve bu işlerle meşgul olun. İşte bu sayede içinizde’ki o keyif adamının direncini kırarsınız ve artık erteleme ve tembellik davranışların önüne geçebilirsiniz

Kendine biraz gaz ver

bahane ve tembellikten kurtul

Her insan bir işi yaparken bir amaç doğrultusunda yapar. İşte bizlerde amaçlarımızı aklımıza getirmeli ve aklımızdan çıkarmamalıyız bu bizim yaptığımız işe motive olmamızı sağlar. Yapmayı amaçladığın şeyin sonunu düşün. Her insan 2 farklı şekilde kendisini neticeye adapte edebilir. 1.si yaptığı işin sonunda kazanacağı, elde edeceği neticeyi düşünerek motive olur. Bir diğeri ise yapmadığı takdirde kazanamayacaklarını aklına getirerek motive olur. Eğer sizde hangisi işe yarıyorsa siz onu yapın.

Unutmayın ! (bahane ve tembellik)

Eğer bir şey yaptığınızda aklınıza bahaneler geliyorsa.Daha önceden yarım bıraktığınız işleri düşünün,keşke yapsaydım diye hayıflanmıyor musunuz ? İşte eğer yapmazsanız aynı şekilde ilerde pişman olacaksınız hep keşke deyip duracaksınız.

Keşke dememek için bahane üretmeyin ,tembel olmayın ,hayal edin ve çalışın.

Bir Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir